Miksi en tullut aikaisemmin?

Johtajan tie on usein yksinäinen, kivinen ja täynnä haasteita, joita ei aina osaa ennakoida. Johtaja on se, jonka tehtävä on viime kädessä ratkoa ongelmat. Moni heistä etsii tukea, kannustusta, neuvoja ja uusia näkökulmia, mutta tuon avun pyytäminen voi tuntua vaikealta tai jopa turhalta. Tuntuu, että kynnys jakaa jollekin ulkopuoliselle yrityksen arkea on joskus korkea. Siksi on hienoa, että yhä useammat ovat löytäneet tiensä Yrityskummien pariin – ja lähes poikkeuksetta kuulemme saman palautteen: ”Miksi ihmeessä en tullut aiemmin?”

Olen saanut toimia vuoden Pirkanmaan Yrityskummit ryn toiminnanjohtajana. Tänä aikana olen saanut kohdata satoja toimitusjohtajia ja yritysten omistajia. Tämä asia yhdistää monia Yrityskummien asiakkaita – pieni harmistus siitä, ettei avun hakemista tullut tehtyä aiemmin. Yrittäminen voi olla yksinäistä, ja moni kokee, että apua pitäisi osata pyytää vasta, kun kaikki keinot itsellään on jo käytetty. Kuitenkin suurin hyöty syntyy silloin, kun yrityskummin kanssa pääsee keskustelemaan jo varhaisessa vaiheessa.

Suomalainen sanonta kuuluu: ”Viisas oppii toisten virheistä, tyhmä ei omistaankaan.” Yrityskummin avulla saat käyttöösi toisen ihmisen kokemukset ja opit – ilman, että sinun tarvitsee tehdä samoja virheitä. Juuri tämä tekee kummitoiminnasta niin arvokasta ja tähän oivallukseen perustuu myös Pirkanmaan Yrityskummien slogan: Kokemus auttaa. On viisasta kuunnella ja keskustella toisen kokeneemman kanssa yritystoimintansa eri näkökulmista ja tavoitteista.

Avunhakemisessa auttaisi myös Yrityskummien laajempi tunnettuus. Ainut syy myöhään hakeutumiseen ei ole siis tuo yrittäjälähtöinen syy. Me yrityskummit, kukin omana itsenään olemme käveleviä mainoskylttejä toiminnallemme. Meistä jokainen voi omilla tarinoillaan kannustaa ja rohkaista olemaan kummeihin yhteydessä yhä matalammalla kynnyksellä. Paras mainos olemme siis me itse niin livenä kuin somepresenssillämme. Toki yrityskummien vapaaehtoistyön tunnettuuden lisäämiseksi voimme panostaa näkyvyyteen sekä paikallisissa että valtakunnallisissa medioissa kertomalla vaikuttavista asiakastarinoista ja konkreettisista tuloksista. Näin on jo tehtykin, mutta vaikuttavin mainos on henkilökohtainen tarina, mikä kerrotaan ruohonjuuritasolla. Ihmiseltä ihmiselle. Se herättää tunteita ja koskettaa.

Sosiaalisen median aktiivinen hyödyntäminen ja osallistuminen erilaisiin tapahtumiin, kuten yrittäjäpäiviin ja messuille, voisivat madaltaa kynnystä lähestyä Yrityskummeja ja tuoda esiin vapaaehtoistyön merkitystä. Haastan ja kysyn, niin asiakasyrityksiämme kuin yrityskummeja, voisitko sinä kertoa jo tänään oman tarinasi yrityskummien toiminnasta ja sen kautta saadusta tuesta – joko somessa tai yrittäjätapaamisessa?

Heidi Rämö, yrityskummi Pirkanmaa ja toiminnanjohtaja, Pirkanmaan Yrityskummit ry heidi.ramo(at)yrityskummit.net

SEURAA TOIMINTAAMME INSTAGRAMISSA