Millä keinoin luodaan kasvua mikro-ja pk-yrityksiin? Yrityskummit 2025-konferenssi 20.-21.8.2025 Lappeenrannassa

Suomen Yrityskummit ry järjestää elokuussa Lappeenrannassa valtakunnallisen Yrityskummit 2025-konferenssin, jossa pohditaan mikro- ja pk-yritysten kasvun edellytyksiä ja etsitään ratkaisuja niihin.

Konferenssi järjestetään 20.-21.8. Lappeenranta-salissa ja torstain 21.8. seminaariohjelmaa on mahdollista seurata verkon kautta klo 9-12.30.

Konferenssissa kuullaan useita puheenvuoroja eri asiantuntijoilta. Keskiviikon ohjelmassa paneudutaan kansainvälisiin osaajiin ja Lappeenrannan vahvuuksiin. Torstain ohjelmassa paneudutaan yritysten kasvutekijöihin.

Yksi puhujista on Olli E. Juvonen, joka on kirjoittanut kirjan ”Selviä voittajana lamasta, tästä ja seuraavasta”. Hän on perehtynyt yli 40 vuoden ajan yritysjohtajana toimiessaan yritysten hiljaisiin signaaleihin, jotka heijastuvat yritysten menestykseen. Tilaisuudessa kuullaan hänen lisäksi puheenvuoroja professori Timo Pihkalalta, tekoälyasiantuntija Patrick Qvickiltä, yrittäjä Anniina Koskipalolta ja Ville Sekiltä sekä yrityskummi Jukka-Pekka Koskiselta.

Konferenssin järjestää Suomen Yrityskummit ry. ”Konferenssin teema on tänä vuonna erittäin ajankohtainen, koska useiden yritysten tulevaisuuden näkymät ovat epätarkat. Vaikka yritysten kasvusta puhutaan paljon julkisuudessa, niin käytännössä moni yrittäjä on yksin ja tässä tilanteessa on vaikea tehdä kasvuun liittyviä päätöksiä, joilla on kauaskantoisia vaikutuksia. Konferenssin tavoitteena on tuoda yrittäjille työkaluja kasvuun ja keinoja joilla voidaan vahvistaa yrityksen kasvutoimenpiteitä, sanoo konferenssia koordinoiva Suomen Yrityskummien toiminnanjohtaja Minna Järvinen.

Yrityskummit 2025-konferenssin yhteistyökumppaneita ovat: Lappeenrannan kaupunki, REIM isännöinti, Sokos Hotel Lappee, Työ- ja elinkeinoministeriö ja Yksityisyrittäjäin säätiö.

Tutustu konferenssin torstain 21.8. ohjelmaan ja ilmoittaudu mukaan Konferenssi 2025 – Yrityskummit

SEURAA TOIMINTAAMME INSTAGRAMISSA